بررسی سرویس های اینترنت های وب

اخبار و فناوری های نوین درباره اینترنت پرسرعت

بررسی سرویس های اینترنت های وب

در سال‌های اخیر، شاهد رشد چشمگیر اینترنت و توسعه‌ی بسترهای آن در کشور بودیم. شرکت‌های زیادی در این زمینه خدمات ارائه می‌دن و رقابت در این بازار بسیار گسترش پیدا کرده. بنابراین، انتخاب مناسب‌ترین شرکت از میان شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات اینترنت تبدیل به یکی از دغدغه‌های مردم شده. «های وب» (Hi Web) یکی از شرکت‌هایی است که در زمینه ارائه خدمات اینترنت فعالیت کرده و سرویس‌های متنوعی به مشتریان ارائه می‌دهد. در این مطلب از سایت نت ران قصد داریم درباره خدمات اینترنت شرکت های وب صحبت کنیم و تعرفه‌های اون رو بررسی کنیم.

در سال 1382 شرکت «داده گستر عصر نوین» با هدف ارائه‌ی خدمات انتقال داده، شروع به فعالیت کرد، اما در سال 1388 به بخش خصوصی واگذار شد. همین شرکت، در سال 1391 با نام های وب، در بازار مخابرات و ارتباطات کشور شروع به کار کرد و توانست به یکی از برترین شرکت‌ها در این زمینه تبدیل بشه.


فعالیت‌های های وب

 

شرکت های وب در طول فعالیت خود قصد داشته تا با ارائه‌ی سرویس‌های جامع و متنوع، رضایت مشتریان خودشو جلب کنه و به عنوان یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه خدمات اینترنت شناخته بشه. در طول این مسیر، شرکت‌های وب با اخذ پروانه‌های مختلف، قدم‌های محکمی برداشت. از جمله این پروانه‌ها می‌توان به پروانه‌ی رادیو ترانک عمومی، پروانه‌ی انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت، پروانه‌ی اپراتور مجازی تلفن همراه نوع اول، پروانه‌ی خدمات عمومی انتقال داده‌ها از طریق ارتباطات ماهواره‌ای و پروانه‌ی ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت اشاره کرد که از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این شرکت داده شد.

شرکت های وب 31 دفتر در تمام استان‌های کشور داشته و حدود 800 نفر متخصص در این شرکت مشغول فعالیت هستن. خدمات اینترنت شرکت های وب به‌صورت انحصاری در 25 هزار روستا در سراسر کشور ارائه می‌شه.

همچنین در سال 1395 شرکت های وب شروع به همکاری با ودافون کرد. هدف های وب ارائه‌ی محصولات و خدمات ودافون در بازار ایران بوده و در عوض، به مشتریان بین‌المللی ودافون در ایران خدمات ارائه می‌ده. از دیگر همکاری‌های این دو شرکت می‌شه به ارائه‌ی پلتفرم اینترنت اشیای ودافون در 48 کشور جهان اشاره کرد.

شرکت های وب، در مقایسه با شرکت‌هایی مثل شاتل، آسیاتک و پارس آنلاین، تازه‌کار است، اما توانسته در سال‌های فعالیت خود سهم قابل‌توجهی از بازار رو به خودش اختصاص بده. همچنین در 4 سال گذشته، با خرید شرکت پارس آنلاین تونست مقدمات وارد شدن به بازار بورس رو فراهم کنه.

سرویس‌های اینترنت ADSL2+ شرکت های وب

پس از آشنایی با شرکت های وب و فعالیت و اهداف آن، قصد داریم با سرویس‌ها و خدمات اینترنت ارائه‌شده از طرف این شرکت آشنا بشیم. لازم به ذکره در سرویس‌های اینترنت شرکت های وب در صورتی که ترافیک مشخص ماهانه هر سرویس تمام بشه، سرعت اون به 128Kbps کاهش خواهد یافت. بنابراین می‌تونید با خرید ترافیک اضافی با همون سرعت قبلی از اینترنت استفاده کنید یا با همون سرعت حداقل ادامه بدید.

سرویس‌های نقره‌ای

سرویس‌های نقره‌ای از لحاظ ویژگی و خدماتی که به کاربران ارائه می‌دهند از سایر سرویس‌ها متمایز هستن. کیفیت این سرویس در 99% موارد تضمین شده و دارای پشتیبانی 24 ساعته با اولویت بالاتر نسبت به سایر سرویس‌ها هستش. همچنین 2 بار در سال امکان پشتیبانی حضوری رایگان داره که یکی از مزایای سرویس نقره‌ای حساب می‌شه. کاربرانی که قصد دارن از این سرویس اینترنت شرکت های وب استفاده کنن، می‌تونن به صورت دوره‌های 3 ماهه، 6 ماهه و یکساله اون رو خریداری کنند. به علاوه سقف مصرف ترافیک داخلی این سرویس، دو برابر ترافیک معادل بین‌المللی هستش.

سرویس‌های برنزی

سرویس‌های برنزی هم شامل خدمات و امکانات زیادی هستن اما در مقایسه با سرویس نقره‌های محدودتر هستن. کیفیت این سرویس نیز در 98% موارد تضمین شده و به صورت 24 ساعته پشتیبانی می‌شن. اما لازم به ذکر هست که اولویت پاسخگویی به این سرویس در مقایسه با سرویس نقره‌ای پایین‌تره. همچنین آستانه مصرف ترافیک داخلی این سرویس هم دو برابر ترافیک معادل بین‌الملل محاسبه می‌شه.

هزینه سرویس‌های نقره‌ای و برنزی به صورت یک ماهه

در جدول زیر لیست قیمت‌های ارائه شده برای سرویس‌های نقره‌ای برای یک ماه را مشاهده می‌کنید.

سرعت سرویس (Kbps) آستانه مصرف ترافیک داخلی بر حسب گیگ آستانه مصرف ترافیک بین‌الملل بر حسب گیگ قیمت سرویس
512 28 14 16000 تومان
1024 46 23 26000 تومان
2048 76 38 32000 تومان
3072 90 45 44000 تومان
4096 180 90 50000 تومان
8192 400 200 63000 تومان
16384 800 400 100000 تومان

همچنین در جدول زیر می‌توانید لیست قیمت‌های ارائه شده براس سرویس‌های برنزی را مشاهده کنید.

سرعت سرویس (Kbps) آستانه مصرف ترافیک داخلی بر حسب گیگ آستانه مصرف ترافیک بین‌الملل بر حسب گیگ قیمت سرویس
512 10 5 12500 تومان
1024 20 10 20000 تومان
2048 40 20 25000 تومان
3072 50 25 35000 تومان
4096 70 35 40000 تومان
8192 120 60 50000 تومان
16384 160 80 80000 تومان

سرویس‌های نیترو پلاس

 

نیترو پلاس یکی از خدمات اینترنت شرکت های وب است که به‌منظور افزایش سرعت سرویس‌های غیرحجمی طراحی شده و ترافیک محدودی داره. خدمات نیترو پلاس به شکل 3 ساعته، 1 روزه و 3 روزه به کاربران ارائه می‌شه. یکی از مزایای نیترو پلاس قیمت بسیار پایین اونه که در بازه 150 تومان تا 8000 مشخص شده‌اند.

سرویس فشفشه

 

این سرویس از طرف شرکت های وب در نظر گرفته شده تا مشتریان های وب بتوانند در زمانی مشخص، ترافیک مشخصی را با هزینه‌ی پایین‌تر و بدون افت سرعت مصرف کنند. در این سرویس نیز، آستانه‌ی مصرف سایت‌های داخلی 2 برابر سایت‌های خارجی است. به‌عنوان مثال، اگر یک بسته فشفشه 10 گیگابایتی تهیه کنید، می‌توانید به اندازه‌ی 10 گیگابایت از سایت‌های بین‌المللی استفاده کنید. در صورت تمایل، می‌توانید به جای 10 گیگابایت، به اندازه 20 گیگابایت از سایت‌های داخلی استفاده کنید. حتی امکان استفاده ترکیبی نیز وجود دارد.

سرویس اینترنت آذرخش

 

آذرخش سرویس جدید اینترنت شرکت های وب است که بر روی بستر فیبر نوری (اینترنت FTTH) ارائه می‌شه. البته این سرویس تا پایان سال 1399 تنها در مناطق عظیمیه و جهان‌شهر کرج ارائه می‌شد. های وب قصد داره تا سال 1400 این سرویس رو در بیش از 500 شهر به مشتریان خود عرضه کنه. تفاوت این سرویس با دیگر سرویس‌ها، سرعت بسیار بالای اونه که برای مصارف سازمانی و حتی خانگی بسیار مناسبه. اما قیمت بالاتری نسبت به سرویس‌های نقره‌ای و برنزی دارن. سرویس آذرخش با سرعت‌های 50Mbps ،100Mbps و 300Mbps ارائه می‌شن.

البته فراموش نکنید که برای سرویس آذرخش نمی‌شه از مودم‌های Adsl2+ استفاده کرد و باید مودم‌های فیبر نوری تهیه شوند. به همین جهت شرکت های وب راهکاری در نظر گرفته تا مشتریان با هزینه کم‌تری از این سرویس بتوانند استفاده کنند.

 

 

یکی دیگر از مزایای سرویس آذرخش اینه که بدون وابستگی به مخابرات، در کوتاه‌ترین زمان در اختیار مشتریان قرار بگیره. زمان نصب سرویس آذرخش ‌های وب، بسیار سریع‌تر از دیگر سرویس‌های اینترنته. اما سرویس‌های اینترنت وابسته به شرکت مخابرات، زمان بیش‌تری برای نصب سرویس نیاز دارن.

تماشای فیلم بدون مصرف ترافیک

یکی دیگر از خدماتی که کاربران اینترنت شرکت های وب می‌تونن از اون بهره ببرند، تماشای آنلاین فیلم و سریال در سایت‌های فیلیمو، نماوا، فیلم‌نت و تیوا بدون مصرف ترافیک است. این سرویس در راستای دسترسی کاربران به محتواهای فرهنگی و هنری ارزشمند و حمایت از فعالان و تولیدکنندگان محتوای این محصولات ارائه شده.

اینترنت 4G شرکت های وب در روستاها

 

امروزه اینترنت نقشی اساسی در افزایش تولید اقتصادی و رفاه جامعه ایفا می‌کنه. همچنین در حال حاضر که مدارس و دانشگاه‌ها به علت شیوع ویروس کرونا به صورت غیرحضوری و آنلاین کلاس‌های درس رو دایر می‌کنن، اهمیت دسترسی به اینترنت بیش از پیش افزایش یافته. اما متاسفانه سطح دسترسی شهرها و روستاها به اینترنت یکسان نیست و شکاف بزرگی میان این دو وجود داره.

به همین جهت، های وب در این زمینه اقدام به فراهم کردن بستر اینترنت در مناطق محروم از اینترنت کرده. بر همین اساس، اینترنت شرکت های وب با کمک وزارت ارتباطات و فناوری، بیش از 31000 روستا را تحت پوشش اینترنت پر سرعت با استفاده از فناوری 4G و TD-LTE قرار می‌ده تا بتونه مقداری از این شکاف رو کاهش بده.

بررسی کیفیت اینترنت شرکت های وب

سال گذشته وزیر ارتباطات از سامانه‌ای تحت عنوان نت سنج پلاس رونمایی کرد. هدف این سامانه بررسی سطح کیفی و خدمات شرکت‌های مختلف و مقایسه اون‌ها با همدیگه‌ست. به گفته‌ی آقای جهرمی، شرح وضعیت شرکت‌ها و شکایات مردمی از اون‌ها به شکلی شفاف در سامانه قرار می‌گیره. در ادامه‌ی مطلب، قصد داریم کیفیت خدمات اینترنت شرکت های وب رو بر اساس آمار این سامانه بررسی کنیم. این بررسی، بر اساس مقایسه‌ی عملکرد شرکت‌های مختلف در فاکتورهای گوناگون انجام می‌شه. این آمار مربوط به میانگین عملکرد در برخی از شهرها هستش. بنابراین، می‌تونید پیش از خرید سرویس، با استفاده از این سامانه، عملکرد سرویس اینترنت شرکت های وب را در محل زندگی خودتون بررسی کنید.

 

کاربران تجاری

بر اساس آماری که از طرف کاربران تجاری ارائه شده، شرکت های وب جایگاهی متوسط داره. شرکت شاتل، آسیاتک، و لایزر در این زمینه نسبت به های وب عملکرد بهتری داشتن. اما کیفیت های وب نسبت به شرکت‌های مخابرات ایران، پارس آنلاین، صبانت، رهام داتک و فن آوا بالاتر بوده است. بیشترین حجم شکایات در کاربران تجاری به عدم پشتیبانی مناسب اشاره داره.

بازی

متاسفانه عملکرد هیچ‌کدام از شرکت‌ها در این زمینه فوق‌العاده نیست و اکثر کاربران از پینگ بالا در هنگام انجام بازی‌های آنلاین کامپیوتری شکایت دارن. اما در سطح مقایسه، عملکرد های وب نسبت به سایر شرکت‌های خیلی ضعیف بوده است. شرکت‌های اینترنت آسیاتک، شاتل، لایزر، مخابرات ایران، اینترنت صبانت، پارس آنلاین و فن آوا نسبت به های وب عملکرد بهتری داشتن و تنها شرکت رهام داتک در سطح پایین‌تری قرار داره.

تماس اینترنتی

یکی دیگه از زمینه‌هایی که اینترنت شرکت های وب در اون عملکرد خوبی نداشته، گروه تماس‌های اینترنتی (VoIP) هستش. درست مثل قسمت قبلی از شرکت‌های آسیاتک، شاتل، لایزر، مخابرات ایران، صبانت، پارس آنلاین و فن آوا عقب مانده و تنها نسبت به رهام داتک کیفیت بالاتری داشته.

دانلود حجیم

یکی دیگه از آیتم‌هایی که در سامانه نت سنج پلاس به اون توجه شده، توانایی در دانلودهای حجیمه. خدمات اینترنت شرکت های وب در این گروه تونسته عملکرد نسبتا خوبی از خود نشون بده و نسبت به شرکت‌های پارس آنلاین، مخابرات ایران، صبانت، فن آوا و رهام داتک جایگاه بالاتری کسب کنه. تنها شرکت‌های اینترنت شاتل، آسیاتک و لایزر در این زمینه رتبه بالاتری نسبت به های وب کسب کردن.

وبگردی

آخرین آیتمی که سامانه نت سنج پلاس به اون پرداخته و شرکت‌ها رو بر اساس اون مقایسه کرده، وبگردی است. عملکرد های وب در این گروه همانند عملکردی است که در گروه دانلود حجیم داشته است. در واقع شاتل در این زمینه بهترین آمار را داشته و بعد از آن شرکت‌های آسیاتک، لایزر و های وب رتبه‌بندی شدن. اما میزان رضایت کاربران های وب نسبت به مخابرات ایران، پارس آنلاین، صبانت، رهام داتک و فن‌آوا بیشتر بوده.

در این مقاله از سری مقالات نت ران، سعی کردم که عملکرد شرکت های وب به‌عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات و سرویس در زمینه‌ی اینترنت رو بررسی کنیم. به طور کلی، عملکرد این شرکت قابل‌قبول بوده و در تمامی استان‌های کشور امکان ارائه سرویس داره. همچنین این شرکت با استفاده از فناوری 4G در راستای توسعه اینترنت در روستاها و مناطق دورافتاده تلاش می‌کنه. بعضی کاربران از خدمات پشتیبانی این شرکت انتقاد کردند که علت اون عدم وجود مراکز پشتیبانی در هر استان هستش. بنابراین، حجم زیادی از این کار توسط مرکز پشتیبانی تهران انجام می‌شه که نیازمند اندکی صبر و شکیبایی از طرف کاربرانه.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.